KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Andırın Meslek Yüksekokulu

Okulumuz Bahçesinde Siyah Karadeniz Üzümü (Vitis labrusca) Fidan Dikim Etkinliği Düzenlendi-15.10.2021

Etkinliğe Vali Yardımcısı Kaymakam Vekili Cuma EMEÇ, Andırın Belediye Başkanı Ahmet DOĞAN, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir SALTALI, Okulumuz Müdürü Prof. Dr. Kenan Sinan DAYISOYLU, KSÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf NİKPEYMA, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Uğur ADSAY, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Erol DOĞAN, İlçe Yazı İşleri Müdürü Mustafa YORULMAZ, yörede çiftçilikle uğraşan bir kısım önder çiftçi, okulumuz akademik - idari personeli ile öğrenciler katılım sağladı.

Etkinlikte ilk olarak Rektör Yardımcısı Sayın SALTALI, bu üzüm çeşidinin su ihtiyacının oldukça düşük olduğunu, yörenin klimatik şartlarına uyum sağlayabileceğini, dayanıklı bir çeşit olduğunu, kendine özgü aromatik tadı dolayısıyla da özellikle pekmez yapımına elverişliliği ve marka pekmez ve yöreye özgü bir üretim için önemli bir materyal olduğu hususunu dile getirerek Andırın yöresine özgü Andız pekmezi gibi coğrafi işaret süreci devam eden diğer ürünlerden de söz etti. Ardından İlçe Belediye Başkanı Sayın DOĞAN söz alarak, Okulumuzla işbirliği halinde devam eden çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve belediye olarak Okulumuza ve öğrencilerimize bundan sonraki süreçte de desteklerinin devam edeceğini ifade etti. Vali Yardımcısı Kaymakam Vekili Sayın EMEÇ ise Üniversitelerin bulundukları yörelerde öncü ve lokomotif rol üstlendiklerini dile getirerek,  Andırın ilçesinde de  Üniversitemizin bir Yüksekokulunun özellikle yöre çiftçilerine ve yöre sorunlarına yönelik düzenlediği çalışma ve etkinliklerin son derece önemli ve yararlı olduğunu belirtti ve gerek yerel gerek kamu idareleri olarak Andırın MYO için her konuda destek olacakları hususunu vurguladı. Daha sonra fidan dikim etkinliğinde söz alan Sayın NİKPEYMA, bağcılığın oldukça eskiye dayanmasının yanında gerek üretim miktarı gerekse çeşit zenginliği açısından ülkemizin dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını dile getirerek, asmalarda filoksera, bakteri, nematod ve akar gibi çok sayıda hastalık ve zararlıların çoğaltma materyaliyle taşınabileceğini, fakat bu üzüm çeşidinin bölgede mantari hastalıklardan etkilenmemesi nedeniyle bu üretime yönelik yetiştiricilikte ilaç kullanımına gereksinim duyulmadığını ifade etti.

Ardından KSÜ Ziraat Fakültesi seralarında yöre çiftçilerine dağıtılmak üzere yetiştirilen ve bölge iklimine uygun olan bu asma fidanlarından elde edilen çelikler; okulumuz uygulama bahçesinde toprakla buluştu. Ayrıca çok sayıda fidan etkinliğe katılan ve katılamayan yöre çiftçilerine dağıtılması amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.